Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Aktualność
Święto plonów Dzielnicy XVIII Nowa Huta we Wróżenicach

Święto plonów Dzielnicy XVIII Nowa Huta we Wróżenicach

Piękna pogoda dopisała mieszkańcom Dzielnicy XVIII Nowa Huta, świętującym we Wróżenicach tegoroczne dożynki. Po wielu miesiącach wytężonej pracy na roli nadszedł czas na podziękowania za pozyskane plony i wspólną biesiadę.

W niedzielę 18 sierpnia na teren OSP Wróżenice, gdzie odbywało się tegoroczne święto plonów, przybyło wielu nowohucian, przede wszystkim mieszkańców Wróżenic i okolicznych osiedli, jak również szesnaście grup dożynkowych z terenu dzielnicy XVIII Nowa Huta i XVII Wzgórza Krzesławickie. Ulicami osiedla w wielobarwnym, tradycyjnym już korowodzie dożynkowym przeszło ponad dwustu członków zespołów obrzędowych wraz z pocztami sztandarowymi, zastępami miejscowej i okolicznych Ochotniczych Straży Pożarnych, mieszkańcami, przedstawicielami organizatorów: Starostami dożynek – Anną Piskorz i Stanisławem Jałowcem, Prezesem OSP Wróżenice Piotrem Masłoniem, Przewodniczącym Rady i Zarządu Dzielnicy XVIII Nowa Huta - Stanisławem Morycem oraz Dyrektor Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta – Małgorzatą Jezutek.

O godzinie 13.00 na scenie plenerowej odprawiono Mszę świętą polową, której przewodniczył ks. Kanonik Andrzej Kott – Proboszcz Parafii św. Grzegorza w Ruszczy i dziekan dekanatu Wawrzeńczyce. Współcelebrowali ks. Kazimierz Szarek – Proboszcz Parafii św. Mikołaja w Czulicach oraz ks. Stanisław Palichleb – Proboszcz Parafii Wszystkich Świętych w Górce Kościelnickiej. Kapłani poświęcili przyniesione przez zespoły wieńce dożynkowe wyplecione z tegorocznych zbóż i kwiatów oraz chleby dożynkowe.

Po mszy nastąpiło oficjalne otwarcie dożynek, podczas którego Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVIII przywitał wszystkich przybyłych mieszkańców, a także zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Jarosław Gowin – Wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego, posłanka Barbara Bubula, poseł Ireneusz Raś, senator Jerzy Fedorowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz, radni Województwa Małopolskiego - prof. Jan Duda i Jerzy Fedorowicz, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa - Sławomir Pietrzyk, Radni Miasta Krakowa - Renata Kucharska i Edward Porębski, Przewodniczący Dzielnicy XVII - Andrzej Dziedzic oraz radni Dzielnicy XVIII Bogumiła Drabik, Beata Poszwa, Jan Pyż i Jarosław Matuszczyk. Starostowie dożynek wręczyli gościom chleby dożynkowe z życzeniami, aby nikomu nie brakowało jedzenia. Chleb otrzymali także przedstawiciele zespołu Jarzębina z os. Chałupki, gdzie odbędą się przyszłoroczne Dożynki Dzielnicowe.

Po krótkich przemówieniach gości, rozpoczęła się część artystyczna dożynek. Na scenie ze śpiewem zaprezentowało się dziewięć grup dożynkowych, a zespół z Grębałowa zadeklamował wiersze inspirowane tematyką święta plonów. Gościnnie wystąpił Zespół wokalno-poetycki Jędrusie z Koła nr 20 Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Część artystyczną zakończyło wręczenie dyplomów i nagród wszystkim szesnastu zespołom, które zgłosiły swój wieniec do Przeglądu Wieńców Dożynkowych: Zespołowi Wróżenianki, Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Pleszowskiej, Zespołowi Kościelanki, Amatorskiemu Zespołowi Wokalnemu Jarzębina z Chałupek, Grupie Nasze Pokolenia z os. Wolica, Zespołowi Nutki z Branic, Towarzystwu Przyjaciół Grębałowa, Grupie Wyciąże, Stowarzyszeniu Przyjaciół Wadowa, Stowarzyszeniu Przyjaciół Luboczy, Stowarzyszeniu Bezpieczna Ruszcza i Okolice, Grupie Obrzędowej Przylasianie, Stowarzyszeniu Przyjaciół Łuczanowic, Zespołowi Krzesławianie, Grupie LKS Błyskawica Wyciąże, Stowarzyszeniu Nasze Kantorowice.

W czasie technicznych przygotowań sceny do zabawy tanecznej, do udziału w tematycznych grach zaprosił dzieci i całe rodziny prowadzący imprezę Krzysztof Karolczyk. Uczestnicy próbowali swoich sił w konkursach zręcznościowych i siłowych. Przez cały czas trwania wydarzenia dzieci mogły skorzystać także z mini wesołego miasteczka – dmuchanych zjeżdżalni, zamków, tarczy do rzucania do celu, elektrycznych bujaków dla najmłodszych i wielu innych.

Wieczorna część programu należała do zespołów muzycznych, które porwały uczestników imprezy do tańca. Zespół Blu Rey i Zespół Afera zadbały, aby nikt za długo nie siedział przy stole. Podestu było mało dla wszystkich bawiących się do późnych godzin nocnych.

To wspaniałe święto plonów nie doszłoby do skutku gdyby nie wsparcie i zaangażowanie wielu osób, firm i instytucji. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania partnerom wydarzenia, którymi byli Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie, Komisariat Policji VIII w Krakowie, Straż Miejska Miasta Krakowa - Oddział III Nowa Huta, patronom medialnym - Głos. Tygodnik Nowohucki, Pallotti.fm a także wszystkim Darczyńcom z osiedla Wyciąże i Mieszkańcom za włączenie się w przygotowania do tego wydarzenia.

zobacz galerię zdjęć...  |   powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE